LG 32U990A
Additional information
| Brand | LG |
|---|---|
| Model | 32U990A |
| Monitor Year | 2025 |
| Panel | Nano IPS Black |
| Size | 31.5" |
| Resolution | 6K (6144×3456) |
| Bit Depth | 10-bit |
| Sustained Nits | 450 |
| Peak Nits | 600 |
| HW Calibration | No |
| Factory Calibrated | Yes |
| Built-in Colorimeter | No |
| SDI | No |
| HDMI | HDMI 2.1 |
| DVI | No |
| DICOM | No |
| HDR | DisplayHDR 600 |
| Suitable For | Photography + Video |
| Recommended | Yes |
| Recommended Category | Mac photography/video |
| Gamut Coverage P3 | 98% |
| Gamut Coverage Adobe RGB | 99.5% |
| Thunderbolt | Yes |
| USB-C | Yes |
| Charging W | 96 |
| HLG | No |
| HDR10 | Yes |

