Acer ProCreator PE320QXT
Additional information
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | PE320QXT |
| Monitor Year | 2025 |
| Panel | IPS / Quantum Dot Touch |
| Size | 31.5 |
| Resolution | 6K (6016×3384) |
| Bit Depth | 8-bit + FRC |
| Sustained Nits | 400 |
| Peak Nits | 600 |
| Supports HW Calibration | No |
| Factory Calibrated | Yes |
| Built-in Colorimeter | No |
| SDI | No |
| HDMI | HDMI 2.1 x2 |
| DVI | No |
| DICOM | No |
| HDR | DisplayHDR 600 |
| Dolby Vision | No |
| Suitable For | Photography |
| Recommended | Yes |
| Recommended Category | New 6K creator monitor |
| Gamut Coverage P3 | 99 |
| Gamut Coverage Adobe RGB | 99 |
| Thunderbolt | No |
| USB-C | Yes |
| Charging W | 90 |
| Notes | 6K IPS touchscreen with active stylus support, 8MP webcam, Calman Verified. |
| Calman Verified | Yes |
| DResearch Approved | No |

