Acer ProCreator PE270XT
Additional information
| Brand | Acer |
|---|---|
| Model | PE270XT |
| Monitor Year | 2025 |
| Panel | IPS |
| Size | 27 |
| Resolution | 5K (5120×2880) |
| Bit Depth | 8-bit + FRC |
| Sustained Nits | 400 |
| Peak Nits | 600 |
| Supports HW Calibration | No |
| Factory Calibrated | Yes |
| Built-in Colorimeter | No |
| SDI | No |
| HDMI | HDMI 2.1 x2 |
| DVI | No |
| DICOM | No |
| HDR | HDR 600 mode |
| Dolby Vision | No |
| Suitable For | Photography |
| Recommended | Yes |
| Recommended Category | New 5K creator monitor |
| Gamut Coverage P3 | 99 |
| Gamut Coverage Adobe RGB | 99 |
| Thunderbolt | No |
| USB-C | Yes |
| Charging W | 90 |
| Notes | 5K IPS creator monitor with 8MP webcam and Calman Verified status. |
| Calman Verified | Yes |
| DResearch Approved | No |

